Zdvojnásobení skládky bez dopadů na životní prostředí?

Článek zastupitele Martina Juska z listopadových Čáslavských novin:

Vážení čtenáři, nejspíš víte, že společnost AVE CZ, jež provozuje čáslavskou skládku, usiluje o rozšíření skládky přibližně na dvojnásobek současné kapacity, v několika postupných etapách. Proces, zahájený těsně po posledních komunálních volbách v roce 2022, v září 2024 postoupil do další fáze. Ministerstvo životního prostředí vydalo k záměru souhlasné stanovisko.

Zjednodušeně řečeno ve vydaném stanovisku ministerstvo říká, že dvojnásobení skládky bude mít středně významné dopady na ovzduší a hlukovou situaci a významný dopad na krajinný ráz, ale zároveň říká, že tyto dopady považuje za přijatelné, a proto souhlasí s rozšířením skládky při dodržení určitých podmínek.

Já osobně s tímto rozhodnutím ministerstva nesouhlasím, stejně jako mnozí další obyvatelé Čáslavi a okolí. Náš nesouhlas stojí na argumentech, vypracovaných na základě podrobného posouzení podkladů, které předložilo AVE CZ. V nich lze najít velké množství nejistot, nepřesností, neúplných informací, chyb, bagatelizace rizik. Problém je, že ministerstvo své stanovisko staví právě na těchto podkladech, dodaných AVE CZ. Ministerstvo neprovádí vlastní měření, výpočty, studie. Neposuzuje rizika skládky nebezpečného odpadu v dlouhodobém horizontu stovek let, po které tu bude uložený odpad ležet. Neřeší, že z dosavadního provozu skládky nelze příliš usuzovat na dopady jejího provozu v budoucnu, kdy se změní řada věcí jak v odpadovém hospodářství (např. zákaz skládkování, rozšíření spaloven), tak v životním prostředí (např. častější výskyty extrémního počasí).

Zdvojnásobení skládky je natolik důležitá otázka, že nelze s čistým svědomím odevzdat posouzení do rukou odborníků, převážně najatých provozovatelem skládky, aniž bychom se přesvědčili o kvalitě jejich práce. Stavět se k rozhodnutí ministerstva jako k nezpochybnitelnému konstatování odborníků o tom, že dopady na životní prostředí nejsou významné, považuji v této situaci za nemístný alibismus a upřednostnění finančních přínosů nad dopady na životní prostředí. Snaha získat ze skládky co nejvíce poplatků pro město je v pořádku, ale musí mít své hranice tam, kde začíná konflikt s důležitějšími hodnotami. Věřím, že zdvojnásobení skládky už tyto hranice překračuje, a je proto nutné mu bránit všemi prostředky, které legislativa umožňuje.

Martin Jusko

Zastupitel za Čáslav pro všechny